KOBIETA I AUTO

Kobieca strona motoryzacji

O nas Regulamin Polityka prywatnościKontakt
start Motogazeta Auta Autosalon Porady

Artykuł

Kupujemy pierwszy samochód

 


Autorka: PM

Anna Wysocka

Jak pokazują wyniki badań Polacy są przede wszystkim zainteresowani zakupem samochodów używanych. Nowe auto ma zamiar kupić tylko kilkanaście procent badanych. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że odsetek ten wśród młodych ludzi, którzy decydują się właśnie na zakup swojego pierwszego samochodu, może być nawet jeszcze niższy. Ale auto używane może oznaczać większe ryzyko i więcej formalności przy rejestrowaniu pojazdu. O czym warto pomyśleć, wybierając nasz pierwszy wóz? Jak przebiega procedura rejestracji i czy można przepisać ubezpieczanie samochodu na nowego właściciela?

 
 

Od czego uzależnić wybór samochodu?

Na pewno najważniejszym kryterium wyboru pierwszego auta, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest jego cena. Małe kilkuletnie samochody w całkiem przyzwoitym stanie jak fiat seicento czy opel corsa można z reguły kupić w cenie poniżej 10 tys. złotych. Im samochód starszy, tym cena niższa - kilkunastoletni cinquecento to wydatek rzędu 2-3 tys., ale w tej sytuacji na pewno będziemy musieli się przygotować na dodatkowe koszty. I tu dochodzimy do drugiego ważnego punktu. Chodzi mianowicie o niezawodność samochodu. Jeśli ma to być nasz jedyny środek transportu na przykład na dojazd do większego miasta lub co gorsza pociągu lub przystanku PKS, gdzie pokonanie tej drogi na piechotę zajmuje dużo czasu, warto jednak pomyśleć o czymś nowszym, ewentualnie zabezpieczyć sobie jakąś alternatywę (uczynny sąsiad, rower lub skuter). Dotknęliśmy tu też trzeciej ważnej sprawy, a mianowicie dystansu, jaki chcemy codziennie pokonywać naszym samochodem. Im dłuższa trasa, tym wygodniej i bezpieczniej podróżować większym i mocniejszym oraz w miarę nowym, bezwypadkowym autem. Poza tym wtedy łatwiej można też zaplanować dłuższy wyjazd wakacyjny.

Jak zarejestrować auto

W przypadku zakupu nowego samochodu (albo używanego auta kupionego w komisie na fakturę VAT) proces rejestracji jest znacznie prostszy i wymaga mniejszej ilości dokumentów. Generalnie z całym pakietem „świstków” otrzymanych od dealera lub komisu samochodowego udajemy się do naszego referatu komunikacji. Rejestracja auta używanego kupionego od osoby prywatnej to wyższa szkoła jazdy. W przypadku zakupu zarejestrowanego w Polsce samochodu od osoby prywatnej zanim w ogóle pójdziesz do Urzędu Miasta albo Dzielnicy lub Starostwa Powiatowego, a konkretnie do Wydziału Komunikacji (względnie Wydziału Komunikacji i Transportu), warto najpierw odwiedzić swój Urząd Skarbowy ewentualnie przesłać stosowne dokumenty pocztą, koniecznie listem poleconym i zachować dowód nadania. Chodzi tu mianowicie o uiszczenie opłaty z tytułu podatku od czynności cywilno prawnych (w tym przypadku umowa kupna sprzedaży samochodu). Wynosi on 2% od wartości auta wyszczególnionej na umowie i trzeba go zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Dodatkowo będziemy też musieli złożyć stosowną deklarację – formularz PCC-3 lub PCC-3A (więcej niż jeden właściciel auta). Teraz możemy udać się do referatu komunikacji. Musimy mieć ze sobą: nasz dowód tożsamości, dowód własności auta czyli umowę, dowód rejestracyjny pojazdu plus OC (może być jeszcze z danymi poprzedniego właściciela), jeśli jest wydana to kartę pojazdu i dotychczasowe tablice rejestracyjne. Bardzo ważny jest jeszcze wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny na miejscu) oraz dowód wniesienia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej – czasami jest to możliwe w kasie urzędu lub starostwa, ale często opłat można już dokonywać przelewem lub przekazem pocztowym. W przypadku przelewów internetowych wystarczy wtedy zwykły wydruk potwierdzenia przelewu. Teraz możemy już spokojnie zamówić sobie kolejkę w urzędzie przez internet lub osobiście.

Co z ubezpieczeniem?

W zasadzie o tym, jak pomiędzy sprzedającym a kupującym zostanie załatwiona sprawa OC, powinno zadecydować się już w momencie podpisywania umowy zakupu pojazdu, ponieważ mamy tu kilka możliwości. Obecnie obowiązuje zasada, że ubezpieczenie przechodzi automatycznie na nowego właściciela, który musi o tym poinformować stosowny zakład ubezpieczeń, chyba że strony postanowią inaczej. Jeśli decydujemy się zmienić ubezpieczyciela, umowę musimy wypowiedzieć w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu, ale nie później niż w przedostatnim dniu jej obowiązywania. To ważne, jeśli kupujemy samochód, dla którego OC kończy się na przykład za 5 dni – mamy więc tylko cztery, aby załatwić niezbędne formalności. Gdy chcemy pozostać przy tej samej umowie, powinniśmy pamiętać o tym, że ubezpieczyciel nie ma teraz obowiązku przeliczyć składki przy zmianie właściciela samochodu. Jeżeli więc uzbierały nam się ładne zniżki, do wymaganych dokumentów trzeba dołączyć wniosek o ponowne ustalenie kwoty za ubezpieczenie. Na koniec warto wspomnieć, że ta zasada nie obowiązuje w przypadku ubezpieczenia AC, które wygasa z chwilą sprzedaży samochodu.


TAGI: auto używane kupowanie auta formalności pierwszy samochód pierwsze auto rejestrowanie auta

 
 
 

Twoja strefa

Witaj Nieznajoma
 
Zapraszamy Cię do społeczności Kobiet.
Korzystaj z doświadczeń innych
i dziel się Swoimi przemyśleniami.
 
Zaloguj
 
 
 

Polecane

 

Samochodowy savoir-vivre

Samochodowy savoir-vivre

Z kulturą na polskich drogach niestety nie jest najlepiej. Narzekają na to praktycznie wszyscy, więc kto jest temu winny?

 

Jak zaprzyjaźnić się ze swoim autem?

Jak zaprzyjaźnić się ze swoim autem?

Dziwi Cię, że znajomi mówią, że lubią prowadzić samochód, a wręcz relaksują się przy tej czynności? Oczywiście nie każdy musi kochać jazdę autem, jednak jeśli odczuwasz dyskomfort

 

Jak uniknąć stresu podczas parkowania

Jak uniknąć stresu podczas parkowania

Czy wiesz, że z badań psychologów, wynika iż siedem na dziesięć kobiet przeżywa ogromny stres, kiedy musi zaparkować na parkingu przed hipermarketem. Ta sama sytuacja dotyczy też co drugiego

 

Jak poradzić sobie z pouczającym Cię mężczyzną?

Jak poradzić sobie z pouczającym Cię mężczyzną?

Ileż to razy zdarzyło Wam się posprzeczać z powodu jego nieustannych wskazówek pod Twoim adresem? Nie ma nic bardziej denerwującego od ciągłego komentowania Twojego sposobu prowadzenia. Jak

Planowanie trasy Motosłownik